Pensacola, Florida
Tuesday August 14th 2018

Archives

Best of the Coast 2015 Complete Winners List

Best Gone-But-Not-Forgotten Store
Winner: Page & Palette
Fiddlesticks
Gayfers
Subterranean Books

————————————————————

Weddings

Best Place to Meet Your Future Mr./Mrs.
Winner: The Fish House Deck Bar
Gallery Night
Pensacola Beach
Seville Quarter

Best Place to Propose 
Winner: Pensacola Beach
Jackson’s Steakhouse
Pensacola Lighthouse & Museum
Seville Square

Best Place to Buy an Engagement Ring 
Winner: Jewelers Trade Shop
Bere’ Jewelers
Elebash’s
Meadows’ Jewelers

Best Ceremony Venue 
Winner: 5eleven Event Hosting
Lee House
Old Christ Church
Palafox Wharf Waterfront Reception Venue

Best Reception Venue 
Winner: Palafox Wharf Waterfront Reception Venue
5eleven Event Hosting
Palafox House
Sanders Beach-Corinne Jones Community Center

Best Officiant 
Winner: Rev. Bryan Adams
Jamie Hullenbaugh
Chuck Randle
Ed Spencer

Best Bridal Store 
Winner:  The Bridal Loft
The Bridal Suite
Renee’s Bridal
Simply Elegant Couture Bridal and Prom

Best Place to Rent a Tux 
Winner: Gent’s Formal Wear
Men’s Wearhouse
Randall’s Formal Wear
Rein’s Formal Wear

Best Bridal Make-up Artist 
Winner: Kat O’Connor
Eliza George
Sarah Peake
Melody Weber

Best Wedding Hair Salon 
Winner: Arrow Salon & Spa
Epic Inc.
London W1
Vibe Inc.

Best Wedding Hair Stylist 
Winner: Karla Varley (Volume ONE)
Maxine Lyvers (Arrow Salon & Spa)
Stacey Norris (Epic Inc.)
Cathy Sheldon (Arrow Salon & Spa)

Best Wedding Planner 
Winner: Mēgan Kennedy (Mēgan K. Events)
Sara Gillianne (Sara Gillianne Weddings & Events)
Chloe Winchester (Supposey)
Paul Silivos (Nancy’s Catering & Events)

Best Wedding Photography 
Winner: Patsy Brown Photography
Alp & Isle
Jessi Field Photography
Melissa Wilson Photography

Best Photo Booth 
Winner:Emerald Coast Photo Booths, Inc.
Ahh Snap It’s a Photo Booth
Gulf Coast Photo Booth
Pensacola Photo Booth

Best Wedding Videography 
Winner: Caleb Pierce Visuals
Lifetime Wedding Videos
Mike Wood Productions
StoryLive Productions

Best Wedding Band 
Winner: Lucky Town
Chuck Lawson
Clark & Company
Continuum

Best Wedding DJ 
Winner: AnyDayDJ
Boogie Inc.
Everything and The Wedding Too
First Day Entertainment

Best Wedding Caterer 
Winner: Nancy’s Catering & Events
Classic City Catering
Culinary Productions Inc.
Great Southern Catering & Events

Best Wedding Cake 
Winner: Betty Weber Cakes
Cake Gallery
Emerald Coast Custom Cakes
Oh Snap! Cupcakes

Best Wedding Florist 
Winner: Supposey
Celebrations
Fiore
Sunshine Designs

Best Wedding Rentals 
Winner: Supposey
Hemstitch Vintage Rentals
Marry Me Wedding Rentals
Wedding Walls

Best Wedding Party Transportation 
Winner: Gulf Coast Pedicab Service
Beach Bum Trolley
Five Flags Trolley
Sunshine Shuttle & Limousine

Best Place to Buy a Wedding Gift 
Winner: Artesana Imports
Aqua Decor & Design
Duh for Garden and Home
Pizzaz

Best Place to Buy Bridesmaid Gifts 
Winner: Pizzaz
Artesana Imports
Bluetique
Indigeaux Denim Bar & Boutique

Best Place for a Rehearsal Dinner 
Winner: The Fish House
The Grand Marlin
Hemingway’s Island Grill

Jackson’s Steakhouse
Best Place for Out-of-Town Guests to Stay 
Winner: Lee House
Crowne Plaza Pensacola Grand Hotel
Hilton Pensacola Beach
Sole Inn and Suites

Best Honeymoon Destination 
Winner: Hawaii
Destin
Margaritaville Beach Hotel
St. Lucia

————————————————————
Restaurants

Best Restaurant Overall
Winner: Global Grill
The Fish House
Restaurant IRON
Type by Chef Blake Rushing

Best Restaurant–Downtown Pensacola 
Winner: Restaurant IRON
Carmen’s Lunch Bar
Jackson’s Steakhouse
Type by Chef Blake Rushing

Best Restaurant–Cordova Area 
Winner: Shark Fin
Bonefish Grill
O’Briens Bistro
The Tuscan Oven Pizzeria

Best Restaurant–North Pensacola/Nine Mile/UWF 
Winner: Goat Lips Deli & Dinner House
Hopjacks Pizza Kitchen & Taproom
Jasmine Fusion
Tokyo Japanese Steakhouse

Best Restaurant–West Pensacola/Perdido Key 
Winner: The Jellyfish
Fishermans Corner
Lillian’s Pan Pizza
Pensacola Cooks Kitchen

Best Restaurant–East Pensacola Heights 
Winner: New Yorker Deli & Pizzeria
Jerry’s Drive In
The Magnolia
Scenic 90 Cafe

Best Restaurant–Gulf Breeze 
Winner: La Brisa
Aegean Breeze
SaBai Thai Cafe
Thai 54 Cuisine

Best Restaurant–Pensacola Beach 
Winner: The Grand Marlin
Casino Beach Bar & Grille
Peg Leg Pete’s
Sidelines Sports Bar and Restaurant

Best Restaurant–Pace/Milton 
Winner: Chet’s Seafood
Blackwater Bistro
David’ s Catfish House
McKineley’s Sandwich Shop

Best New Restaurant 
Winner: Nom Sushi Izakaya
George Artisan Bakery & Bistro
Khon’s on Palafox
V. Paul’s Italian Ristorante

Best Greek Cuisine 
Winner: Aegean Breeze
Founaris Bros. Greek Restaurant
Hummus
Jordan Valley Cafe

Best Mexican Cuisine 
Winner: Cactus Flower Cafe
La Hacienda
Taco Rock
Taqueria Olgy’s

Best Italian Cuisine 
Winner: V. Paul’s Italian Ristorante
Bonelli’s Café Italia
Franco’s Italian Restaurant
Petrellas Italian Cafe

Best Chinese Cuisine 
Winner: Shark Fin
China Wok
Shang Hai II
Yums Chinese Restaurant

Best Japanese Cuisine 
Winner: Sake Cafe
Horizen
Ichiban
Nom Sushi Izakaya

Best Thai Cuisine 
Winner: Thai 54 Cuisine
Bangkok Garden
Jasmine Fusion
SaBai Thai Cafe

Best Indian Cuisine 
Winner: Taste of India
India Palace Restaurant & Grill
Passage to India
Spice House

Best Cajun Cuisine 
Winner: Broussard’s Bayou Grill & Cajun Market
Cub’s Crawfish
Ruby Slipper Cafe
Voodoo BBQ & Grill

Best Vietnamese Cuisine 
Winner: Pho Golden Palace
Saigon Oriental Market & Deli
Tu-Do
Yummi Deli

Best Vegetarian/Vegan Cuisine 
Winner: End of The Line Cafe
Carmen’s Lunch Bar
Restaurant IRON
Sluggo’s

Best Hibachi 
Winner: Tokyo Japanese Steakhouse
Sake Cafe
Shan Kishi Japanese Hibachi & Fusion Sushi
Yamato Japanese Restaurant

Best Seafood Cuisine
Winner: Peg Leg Pete’s
The Fish House
The Grand Marlin
Type by Chef Blake Rushing

Best Seafood Market  
Winner: Joe Patti’s
Gulf Coast Seafood Deli
Maria’s Fresh Seafood Market
Perdido Key Seafood

Best Steakhouse 
Winner: Jackson’s Steakhouse
McGuire’s Irish Pub
Restaurant IRON
Rodizio Grill

Best Original Menu 
Winner: Type by Chef Blake Rushing
Carmen’s Lunch Bar
Global Grill
Restaurant IRON

Best Chef 
Winner: Irv Miller (Jackson’s Steakhouse)
Alex McPhail (Restaurant IRON)
Blake Rushing (Type by Chef Blake Rushing)
Frank Taylor (Global Grill)

Best Up-and-Coming Chef 
Winner: Ian Gillette (Type by Chef Blake Rushing)
Jason Perry (Jackson’s Steakhouse)
Amy Potmesil (The Grand Marlin)
Christy Rushing (Southern Ladle Cafe)

Best Wait Staff 
Winner: Global Grill
The Fish House
Restaurant IRON
Shark Fin

Best Waiter 
Winner: Ricky Anderson  (The Fish House)
Tommy Ford (Global Grill)
Frank Perez (Five Sisters Blues Cafe)
Sam Sumlin (Global Grill)

Best Waitress 
Winner: Tina Lebel  (Atlas Oyster House)
Lindsay Carpenter (Type by Chef Blake Rushing)
Mary Oliver (Hot Spot Barbecue)
Jessica White (Restaurant IRON)

Best Coffee Shop 
Winner: The Leisure Club Coffee Bar & Restaurant
Bodacious Brew
Constant Coffee and Tea
Maximilian Coffee

Best Outdoor Dining 
Winner: Red Fish Blue Fish
Al Fresco
Hub Stacey’s
Paradise Bar & Grill

Best View 
Winner: The Fish House
The Grand Marlin
Hemingway’s Island Grill
Paradise Bar & Grill

Best Place to Splurge
Winner: Global Grill
Jackson’s Steakhouse
Restaurant IRON
Type by Chef Blake Rushing

Best Place to Blow Your Diet 
Winner: Peg Leg Pete’s
Dog House Deli
Five Sisters Blues Cafe
Global Grill

Best Place to Count Calories 
Winner: Carmen’s Lunch Bar
Ever’man Cooperative Grocery & Cafe
Khon’s on Palafox
So Chopped

Best Place to Satisfy Your Sweet Tooth 
Winner: Oh Snap! Cupcakes
George Artisan Bakery & Bistro
Global Grill
Scenic 90 Cafe

Best Romantic Dining 
Winner: The Melting Pot
Jackson’s Steakhouse
Jaco’s Bayfront Bar & Grille
Restaurant IRON

Best Place for a First Date 
Winner: The Magnolia
Five Sisters Blues Cafe
Ozone Pizza Pub
Restaurant IRON

Best Pet-Friendly Restaurant 
Winner: Hub Stacey’s
The East Hill Yard
Jaco’s Bayfront Bar & Grill
The Magnolia

Best Breakfast 
Winner: Another Broken Egg Cafe
Coffee Cup Restaurant
Ruby Slipper Cafe
Scenic 90 Cafe

Best Brunch 
Winner: The Fish House
The Grand Marlin
Polonza Bistro
Ruby Slipper Cafe

Best Lunch 
Winner: Carmen’s Lunch Bar
Hot Spot Barbecue
Hub Stacey’s
New Yorker Deli & Pizzeria

Best Take Out/To Go 
Winner: Nancy’s Catering & Events
Al Fresco
Ozone Pizza Pub
Tops Choice Hamburgers

Best Fast Bite 
Winner: Dog House Deli
Al Fresco
Jerry’s Drive In
Tops Choice Hamburgers

Best Place for a Birthday Dinner 
Winner: McGuire’s Irish Pub
Global Grill
Jackson’s Steakhouse
Restaurant IRON

Best Restaurant for Sports Fans 
Winner: Sidelines Sports Bar and Restaurant
Beef ‘O’ Brady’s
Miller’s Ale House
New York Nick’s

Best Late Night Eats
Winner: The Tin Cow
The Elbow Room
Hopjacks Pizza Kitchen & Taproom
McGuire’s Irish Pub

Best Restaurant to Take Out-of-Town Guests   
Winner: The Fish House
McGuire’s Irish Pub
Peg Leg Pete’s
Restaurant IRON

Best Gone-But-Not-Forgotten Restaurant
Winner: Jerry’s Cajun Cafe
Hopkins’ House
Skopelos
Tre Fratelli

————————————————————
Food

Best Uniquely Pensacola Dish
Winner: Grits à Ya Ya (The Fish House)
Fried Grouper Sandwich (Peg Leg Pete’s)
Grilled Pimiento Cheese Sandwich (The Magnolia)
Spanish Lump Crab Melt – Open Face (Carmen’s Lunch Bar)

Best Bagels 
Winner: Bagelheads
Einstein Bros Bagels
My Favorite Things
Panera Bread

Best Cup of Coffee 
Winner: Polonza Bistro
Bagelheads
Bodacious Brew
Constant Coffee and Tea

Best Specialty Coffee Drinks 
Winner: Constant Coffee and Tea
Bodacious Brew
Fosko Coffee Barre
The Leisure Club Coffee Bar & Restaurant

Best Iced Coffee 
Winner: Bodacious Brew
Constant Coffee and Tea
Fosko Coffee Barre
Polonza Bistro

Best Iced Tea 
Winner: Carmen’s Lunch Bar
Hot Spot Barbecue
Constant Coffee and Tea
Polonza Bistro

Best Pizza 
Winner: Sky’s Pizza Pie
Georgio’s
Ozone Pizza Pub
The Tuscan Oven Pizzeria

Best Steak 
Winner: Jackson’s Steakhouse
Global Grill
McGuire’s Irish Pub
Restaurant IRON

Best Burrito 
Winner: Cactus Flower Cafe
The East Hill Yard
Taco Rock
Taqueria Olgy’s

Best Taco 
Winner: Cactus Flower Cafe
The East Hill Yard
Taco Rock
Z Taco (at Al Fresco)

Best Gumbo 
Winner: Broussard’s Bayou Grill & Cajun Market
The Fish House
Five Sisters Blues Cafe
Joe Patti’s

Best Soup 
Winner: Carmen’s Lunch Bar
The Deli Case
The Magnolia
New Yorker Deli & Pizzeria

Best Deli 
Winner: New Yorker Deli & Pizzeria
Apple Market
City Grocery
The Deli Case

Best Bread 
Winner: George Artisan Bakery & Bistro
Carmen’s Lunch Bar
Constant Coffee and Tea
Joe Patti’s

Best Po-Boy 
Winner: The Fish House
Broussard’s Bayou Grill & Cajun Market
Peg Leg Pete’s
Shrimp Basket

Best Sandwich 
Winner: Spanish Lump Crab Melt – Open Face (Carmen’s Lunch Bar)
The Cuban (Hub Stacey’s)
Philly Cheesesteak (Philly’s Cheesesteaks & Hoagies)
The SPAMinator (The Magnolia)

Best Chicken Salad 
Winner: Norma’s (at Duh for Garden and Home)
Apple Market
Carmen’s Lunch Bar
The Magnolia

Best Cheeseburger 
Winner: The Tin Cow
Blue Dot Barbeque
Jerry’s Drive In
McGuire’s Irish Pub

Best Cheese Plate
Winner: The Magnolia
Carmen’s Lunch Bar
Restaurant IRON
The Wine Bar on Palafox

Best Appetizers 
Winner: Global Grill
Carmen’s Lunch Bar
The Grand Marlin
Restaurant IRON

Best Pastries 
Winner: J’s Pastry Shop
Chrisoula’s Cheesecake Shoppe
George Artisan Bakery & Bistro
Milton Quality Bakery

Best Omelette
Winner: Scenic 90 Cafe
Another Broken Egg Cafe
Coffee Cup Restaurant
George Artisan Bakery & Bistro

Best Grits 
Winner: Coffee Cup Restaurant
Broussard’s Bayou Grill & Cajun Market
The Fish House
George Artisan Bakery & Bistro

Best Pancakes/Waffles 
Winner:  Scenic 90 Cafe
Five Sisters Blues Cafe
Native Cafe
Polonza Bistro

Best Sides
Winner: The Fish House
Five Sisters Blues Cafe
Jackson’s Steakhouse
The Magnolia

Best French Fries 
Winner: Hopjacks Pizza Kitchen & Taproom
Jaco’s Bayfront Bar & Grille
Jerry’s Drive In
New York Nick’s

Best Soul Food 
Winner: Five Sisters Blues Cafe
All In One Restaurant (at Englewood Baptist Church)
Broussard’s Bayou Grill & Cajun Market
The Dwarf (Legendary “Chicken Stand”)

Best Fried Chicken 
Winner: Five Sisters Blues Cafe
Apple Market
The Dwarf (Legendary “Chicken Stand”)
McGuire’s Irish Pub

Best Wings 
Winner: Sidelines Sports Bar and Restaurant
The Dwarf (Legendary “Chicken Stand”)
Hub Stacey’s
New York Nick’s

Best BBQ 
Winner: Hot Spot Barbecue
Arlene Williams BBQ
Brother’s BBQ
Grover T’s BBQ

Best Sushi 
Winner: Nom Sushi Izakaya
Dharma Blue
Ichiban
Sake Cafe

Best Salads 
Winner: Carmen’s Lunch Bar
Global Grill
Restaurant IRON
So Chopped

Best Place to Buy Produce 
Winner: Bailey’s Produce & Nursery
Apple Market
Flora Bama Farms
Palafox Market

Best Vegetarian/Vegan Dish 
Winner: Awesome Falafel (End of The Line Cafe)
Kale Salad (Carmen’s Lunch Bar)
Pecan Dusted Seitan (Sluggo’s)
Veggie Plate (Restaurant IRON)

Best Ice Cream/Frozen Yogurt 
Winner: Wild Honey Frozen Yogurt
Dolce
Marble Slab Creamery
Sweet Frog

Best Desserts 
Winner: Restaurant IRON
Chrisoula’s Cheesecake Shoppe
Global Grill
The Magnolia

Best Original Menu Item 
Winner: Grilled Pimiento Cheese Sandwich (The Magnolia)
Avocado Toast (Constant Coffee and Tea)
House Smoked Salmon Under Glass (Type by Chef Blake Rushing)
Potato Crusted Grouper (Global Grill)

Best Lunch Specials 
Winner: Sky’s Pizza Pie
Broussard’s Bayou Grill & Cajun Market
Carmen’s Lunch Bar
Pensacola Cooks Kitchen

Best Weekly Special 
Winner: Sideways Thursdays (The Magnolia)
Hopkins Fried Chicken Wednesdays (McGuire’s Irish Pub)
Ladies Night (Ozone Pizza Pub)
Thursday Night Dinner (End of the Line Cafe)

Best Cooking Classes
Winner: So Gourmet
Celia Casey Cuisine Française
Jackson’s Steakhouse
Pensacola Cooks Kitchen

————————————————————

Bars, Drinks & Nightlife

Best Bar Overall
Winner: Old Hickory Whiskey Bar
5 1/2 Bar
The Fish House Deck Bar
Play

Best Night Club 
Winner: Seville Quarter
Blend Lounge
Capt’n Fun Beach Club
Emerald City

Best Bar–Downtown Pensacola 
Winner: Play
5 1/2 Bar
The Cabaret
Old Hickory Whiskey Bar

Best Bar–Cordova Area 
Winner:  Coyotes Sports Bar
Cabana Nightclub
Spanish Trail Pub & Eatery
Wisteria Tavern

Best Bar–North Pensacola/Nine Mile Road/UWF 
Winner: Hopjacks Pizza Kitchen & Taproom
Mugs & Jugs
O’Riley’s Irish Pub
The Stage Northside

Best Bar–West Pensacola/Perdido Key 
Winner: The Elbow Room
Flora-Bama Lounge and Package
Hub Stacey’s At The Point
The Jellyfish

Best Bar–Pensacola Beach 
Winner: Casino Beach Bar & Grille
Paddy O’Leary’s Irish Pub
Paradise Bar & Grill
Sandshaker Lounge & Package

Best Bar–Milton/Pace 
Winner: Ollie’s Neighborhood Grill
Back Alley Sports Grill (at Oops Alley)
Blackwater Bistro
Doc’s Courtyard Bar and Cafe

Best Place to Meet Friends After Work
Winner: Old Hickory Whiskey Bar
The Fish House Deck Bar
The Magnolia
World of Beer

Best Happy Hour 
Winner: The Fish House Deck Bar
The Cabaret
Old Hickory Whiskey Bar
Play

Best Drink Specials 
Winner: Play
Emerald City
The Fish House Deck Bar
Hub Stacey’s

Best Ladies’ Night 
Winner: The Fish House Deck Bar
Blend Lounge
Hub Stacey’s
Ozone Pizza Pub

Best Cover Charge Worth Paying 
Winner: Seville Quarter
Emerald City
Vinyl Music Hall
Wild Greg’s Saloon

Best Bar to People Watch 
Winner: Emerald City
The Fish House Deck Bar
Seville Quarter
World of Beer

Best Bar to Drink Alone 
Winner: Jackson’s Steakhouse
5 1/2 Bar
The Elbow Room
Restaurant IRON

Best Day Drinking 
Winner: Casino Beach Bar & Grille
Hub Stacey’s
New York Nick’s
Paradise Bar & Grill

Best Drink Menu 
Winner: Old Hickory Whiskey Bar
5 1/2 Bar
The Elbow Room
Restaurant IRON

Best Daiquiri 
Winner: Bamboo Willie’s Beachside Bar
The Dock
Flounder’s Chowder House
Paradise Bar & Grill

Best Bushwacker 
Winner: Sandshaker Lounge & Package
Bamboo Willie’s Beachside Bar
The Dock
Paradise Bar & Grill

Best Martini 
Winner: 5 1/2 Bar
Global Grill
Jackson’s Steakhouse
Restaurant IRON

Best Margarita 
Winner: 5 1/2 Bar
Casino Beach Bar & Grille
LandShark Landing (at Margaritaville Beach Hotel)
Red Fish Blue Fish

Best Shot 
Winner: Irish Carbomb (Paddy O’Leary’s Irish Pub)
Breakfast at Blend (Blend Lounge)
Oatmeal Cookie (Play)
Sunday Specials (Emerald City)

Best Signature Drink 
Winner: King Koopa (Play)
Fish House Punch (The Fish House Deck Bar)
French 75 (5 1/2 Bar)
The Old Hickory (Old Hickory Whiskey Bar)

Best Selection of Beer on Tap 
Winner: Hopjacks Pizza Kitchen & Taproom
Pensacola Bay Brewery
The Ticket Sports Bar
World of Beer

Best Selection of Bottled Beer 
Winner: World of Beer
The Elbow Room
Hopjacks Pizza Kitchen & Taproom
The Magnolia

Best Selection of Canned Beer
Winner: The Tin Cow
Hopjacks Pizza Kitchen & Taproom
The Magnolia
World of Beer

Best Bartender 
Winner: Bryant Liggett (The Fish House Deck Bar)
Patrick Bolster (5 1/2 Bar)
Chris Brown (Vinyl Music Hall)
Bree Pittman (New York Nick’s)

Best Dance Floor 
Winner: Seville Quarter
Capt’n Fun Beach Club
Emerald City
Vinyl Music Hall

Best DJ 
Winner: Albert Lao (Seville Quarter)
Ramsey Coates (AnyDayDJ)
JR Davis (Emerald City)
Anthony “Tony C” Montano (Capt’n Fun Beach Club/ The Fish House Deck Bar)

Best Bar to Meet New People 
Winner: The Fish House Deck Bar
The Cabaret
Old Hickory Whiskey Bar
Play

Best Selection of Wine by the Glass 
Winner: The Wine Bar On Palafox
Jackson’s Steakhouse
The Magnolia
Restaurant IRON

Best Selection of Wine by the Bottle 
Winner: Restaurant IRON
Jackson’s Steakhouse
Jaco’s Bayfront Bar & Grille
The Magnolia

Best Sports Bar 
Winner: New York Nick’s
Beef ‘O’ Brady’s
Sidelines Sports Bar and Restaurant
The Ticket Sports Bar

Best Sports Team Club Headquarters 
Winner: New York Nick’s
Play
Seville Quarter
The Ticket Sports Bar

Best Neighborhood Bar 
Winner: The Magnolia
The Elbow Room
Play
Wisteria Tavern

Best Pet-Friendly Bar 
Winner: Old Hickory Whiskey Bar
The Cabaret
Hub Stacey’s
The Magnolia

Best Hotel Bar 
Winner: Cavu Club (at Crowne Plaza Pensacola Grand Hotel)
H2O (at Hilton Pensacola Beach)
Paradise Bar & Grill (at Paradise Inn)
Riptides Sports Grill (at Holiday Inn Resort Pensacola Beach)

Best Bar With a View 
Winner: The Fish House Deck Bar
The Bridge Bar and Sunset Lounge
Casino Beach Bar & Grille
Jaco’s Bayfront Bar & Grille

Best Bar Ambiance 
Winner: Old Hickory Whiskey Bar
5 1/2 Bar
The Elbow Room
The Magnolia

Best Bar for Games 
Winner: Play
The East Hill Yard
The Elbow Room
The Islander

Best Bar for Poker 
Winner: The Handlebar
Paddy O’Leary’s Irish Pub
Pensacola Greyhound Poker Room
Rocky’s Bar

Best Bar for Bingo 
Winner: The Other Side (at Emerald City)
Coyotes Sports Bar
Play
Seville Quarter

Best Trivia Night
Winner: The Cabaret
The Bridge Bar and Sunset Lounge
Mellow Mushroom
World of Beer

Best Karaoke Night 
Winner: Play
The Cabaret
Hub Stacey’s
Sir Richard’s Bar

Best Bar for Live Music 
Winner: Vinyl Music Hall
Paradise Bar & Grill
Seville Quarter
World of Beer

Best Jukebox 
Winner: The Elbow Room
Azalea Cocktail Lounge
Paddy O’Leary’s Irish Pub
Wisteria Tavern

Best Bar Food 
Winner: The Magnolia
The Elbow Room
Hopjacks Pizza Kitchen & Taproom
New York Nick’s

Pages: 1 2